(Zdroj Itest.cz) Vyberali sme starostlivo a podľa prísnych kritérií. Jedna z hlavných vecí, ktorá nás zaujímala, je čo najlepší pomer cena výkon. Z tohto hľadiska patria všetky tri vybrané modely k tomu najlepšiemu, čo sa dá u nás kúpiť. Zatiaľ čo v minulosti sa trh zameriaval skôr na kosačky bez pojazdu, v poslednej dobe sa výrazne zlacneli stroje s týmto zariadením a teda sa aj podstatne o ne zvýšil záujem. Tomuto trendu sme sa radi prispôsobili, pretože sa domnievame, že pojazd je nielen zariadenie veľmi užitočné, ale práve u väčších a robustnejších strojov nevyhnutné. Šírku záberu sme zvolili medzi 48 až 51 cm. Dôvodom je fakt že veľmi často medzi väčšie a menšie šírkou záberu nie je nijako veľký finančný rozdiel. Veľké kosačky sú však podľa nášho názoru zaujímavé aj na menšie záhrady, a to z dôvodu časovej úsporu, ktorá môže byť podľa zvolenej šírky záberu až niekoľkonásobná. Aj keď sa niekomu bude zdať, že použitím jednej kosačky, ktorá vie mulčovať pletieme "jablká s hruškama" robíme tak celkom zámerne. V tomto teste nám nejde o to predstaviť jednotlivé spôsoby, ale ide o globálne ošetrenie trávnika, preto sme zámerne nepoužili žiadnu kosačku, ktorá vie iba len mulčovať, ale za základ sme vzali klasický zber do koša a mulčovanie iba ako nadstavbu. Prax totiž ukazuje, že iba samotné mulčovanie môže byť na niektorých trávnikoch negatívne, ale kombinácia zberu a mulčovanie prospešné a zaujímavé. Ďalšia vec, ktorú sme považovali za podstatnú, je voľba motora. Použili menovi preto najpoužívanejšie motormi BRIGGS & STRATTON Quatro 4.0 a BRIGGS & STRATTON Quantum 5.0. Tretím testovaným bude u nás stále obľúbenejšie Tecumseh Tecna Centura 50 DX.
Pojazd je nesporne výborná vec o tom niet pochýb. Nás však zaujímalo predovšetkým aký je rozdiel medzi predným a zadným náhonom. Preto v troch vybraných strojoch sú zastúpené oba spôsoby. Zaujíma vás či sa v praxi lepšie manipuluje s modelmi s klasickým priemerom okolo 20 cm alebo výrazne väčšími kolesami?. Aj to sme skúmali. Samozrejme nás zaujímal aj fakt či je dôležitá ručná regulácia otáčok. Jedinú otázku na ktorú sme v praxi nehľadali rýchlu a zásadné odpoveď / a budeme sa jej venovať dlhodobo / je použitie materiálu na skelet. Nie je totiž možné v krátkodobom teste zmysluplne posúdiť všetky vlastnosti vyplývajúce z použitého materiálu. Všetky nami testované modely sú preto vybavené zhodným materiálom a to oceľovým plechom. Jedna kosačka potom má navyše nástrek plastu. V blízkej dobe vás bližšie zoznámime aj s ostatnými materiálmi ako sú šasi z plastov alebo zliatin.
Čo sme teda vybrali?
CASTLE GARDEN CSL 534 TR predávaná v sieti Mountfield. Tento model je tohtoročnou novinkou a je typickým predstaviteľom komfortné kosačky za rozumnú cenu. Šírka záberu 51 cm, pojazd, motor BRIGGS & STRATTON Quantum 5.0 ktorý je absolútnou celosvetovou špičkou vo svojej triede a práca s ním je doslova radosťou. To je stručná charakteristika kosačky, ktorá sa predáva za 16 970 Sk teda vzhľadom k svojim úžitkovým vlastnostiam za sumu veľmi zaujímavú. Druhým modelom je MTD SP 48 HWM. Atypická kosačka americkej výroby má s testovaných ako jediná nielen pohon predných kolies ale aj "obrovská" zadné kolesá s priemerom 355 mm. Ďalšou zvláštnosťou je špeciálne tvarovaný korpus pre mulčovanie. Tretím modelom je AL-KO Comfort 52BV testu zastupuje motorářskou školu Tecumseh. Je silná so záberom 51 cm s reguláciou pojazdu, guličkovými ložiskami v kolesách av súčasnej dobe akcia za vynikajúci pomer cena výkon.
Ako sme testovali
Samozrejme nás najviac zaujímali bežnej užívateľskej podmienky. Preto sme kosili so všetkými vybranými modelmi vo všetkých najbežnejších podmienkach. Pracovali sme na trávnikoch pri bežnej údržbe aj na iných, ktoré boli značne zanedbané. Nezabudli sme ani kosenie mokrej trávy. Pretože každý chalupár sa lastúrniky dostať do situácie, kedy potrebuje pokosiť aj extrémne vysokú trávu. Aj to sme skúsili aj napriek tomu, že ani jedna z vybraných kosačiek nie je k tomu určená. Dopredu prezradím že sme boli príjemne prekvapení. Samozrejme sme skúmali kvalitu zberu trávy. Mulčovanie prevádzkujeme na vybranom trávniku a výsledky sa vrátime po čase. Preverili sme aj nastavenie výšky kosenia a pozreli sme sa aj na zdanlivé maličkosti, ktoré však môžu zásadne spríjemniť či otráviť prácu. Skupina testujúcich bola vybraná ako z členov redakcie, tak aj používateľov, ktorí síce nie sú profesionálmi, ale majú v tomto obore dlhoročnú prax.
Motory
Srdcom každej kosačky je motor. Ten určuje do značnej miery jej základné vlastnosti a komfort práce My sme mali dva "Briggsa" a jeden Tecumseh. Aj keď všetky tri boli výkonom absolútne dostatočné, rozdiel bol v komforte a subjektívne i vo zvuku. Absolútne najlepšie na nás pôsobil BRIGGS & STRATTON Quantum 5.0 v CASTLE GARDEN CSL 534 TR. Je nielen veľmi pružný, ale má aj úplne najkultivovanejšia zvuk. Nechýba mu ani perfektné a presná regulácia otáčok. Na druhom mieste v našom hodnotení TECUMSEH Tecna Centura 50 DX, ktorý má zabudovaný kosačka AL-KO Comfort 52 BR. Je veľmi podobný vlastnosťami, výkonom je v podstate rovnaký. Jediný rozdiel bol v kultivovanosti zvuku. Aj keď sa jedná o subjektívny pohľad, všetci testujúci ho jednomyseľne hodnotili na druhom mieste aj keď sme sa zhodli, že rozdiel nie je veľký. Na treťom mieste z hodnotených dopadlo Quatro v modeli v modeli MTD SP 48 HWM. Nie, že by nebol dostatočný či málo výkonný. Po tejto stránke je všetko úplne v poriadku. Oproti testované konkurencii má / ako sa zhodli testujúci aj konzultujúci experti / nielen menej príjemný zvuk, ale predovšetkým nemá reguláciu otáčok. To môže byť pre niekoho podstatne väčší problém. Je to nepraktické nielen preto, že aj pri ľahkej údržbe upraveného trávnika idete "na plný plyn," ale aj tým, že nemôžete regulovať ani pojazd a máte samozrejme aj vyššiu spotrebu. Problém nie je v tom, že by Quatro ako také reguláciu nemalo. Len konštruktéri MTD dospeli k názoru, že nie je potreba a nevybavili kosačku patričným lankovým ovládaním ako je u konkurenčných strojov. Z našich skúseností vyplýva, že výkon sám nie je väčšinou v tejto triede problémom a všetky motory pracovali s dostatočnou rezervou. Avšak práve nemožnosť regulovať otáčky väčšine testujúcich v priamej konfrontácii s modely, kde to ide, vadila. Odporúčame preto najmä u lacnejších kosačiek s jednorychlostním pojazdom voľbu motora s ručnou reguláciou otáčok. Okrem nej je samozrejme u moderných motorov aj automatická regulácia otáčok, ale to je príbeh o niečom inom. Automatika v tomto prípade udržiava konštantné otáčky pri zaťažení motora.
Sekanie
Tak práve v tejto oblasti sme boli veľmi príjemne prekvapení. Okrem už spomínanej nemožnosti regulovať otáčky u MTD boli všetky tri kosačky vynikajúce. Neuveriteľné sú tieto vlastnosti práve u spomínané MTD, a to preto, že má úplne odlišný tvar, ktorý by mal byť vhodný predovšetkým vhodný pre mulčovanie. Základný predpoklad pre dobrý zber je totiž celkom presne špecifikovaný. Teleso by malo malo "podľa papierových predpokladov" okrem iného "nabiehať" pomerne strmo "v tvare" slimáka "a výsledným efektom by mal byť čo najvyšší otvor v mieste upevnenia koša. Druhou zásadou by mala byť prepážka, ktorá nepustí trávu znova do obehu. Nič z toho MTD SP 48 HWM nemá. Napriek fyzikálnym zásadám však zbiera veľmi dobre. A to ako sme mimo program pre zaujímavosť vyskúšali aj trávu vyššia než pol metra. Neuveriteľné. Keď k tomu vezmeme do úvahy, že práve vďaka svojmu tvaru mulčuje SP 48 HWM oveľa lepšie než väčšina mulčovacej "pseudo systémov," ktoré používajú kliny do klasického tvaru, potom je práve táto univerzálnosť asi najväčšou prednosťou spomínaného modelu. Vynikajúce sú v týchto vlastnostiach i obe ako Castle Garden tak aj AL-KO so svojimi "piatimi koňmi" aj klasicky usporiadaným vnútorným priestorom aj stavbou nože pre kvalitný zber do koša priamo predurčené.
Pojazd - ktorý je lepší?
CASTLE GARDEN CSL 534 TR a AL-KO Comfort 52 BR majú klasický pojazd na zadné kolesá. Naopak MTD SP 48HWM je vybavená náhonom na predné kolesá, čo okrem iného umožňuje aj použitie vysokých zadných kolies. Aj keď sme sa pôvodne domnievali, že táto kombinácia bude mať viac výhod ako nevýhod, nie je tomu tak. Každý systém má svoje prednosti a predovšetkým záleží na charaktere terénu. Veľké kolesá spolu s predným náhonom pomáha lepšiemu ovládanie kosačky pri otáčaní na malom priestore. Naopak pri značne zaťaženom koši sa predná časť kosačky značne nadlehčovala a dochádzalo k nepríjemnému preklzu hnacích kolies. Tento problém vzniká aj v prípade mokrej trávy. Vzhľadom k veľkým zadným kolesám sa však podstatne lepšie manipuluje s kosačkou v členitejšom priestore. Po kratšom tréningu je však možné práve preklzávaniu predných kolies využiť aj ako prvok citlivejšie regulácia pojazdu zámerným nadľahčovaním prednej nápravy v určitých fázach práce.
Na rozdiel od CSL 534 a Comfort 52 BR nemá centrálne nastavenie výšky strihu. Oba ostatné modely "sedí" veľmi dobre a samozrejme čím je kôš plnší tým lepšie. Topornější sú len pri obchádzaní prekážok. Presné udržiavanie smeru a vďaka tomu aj malá námaha najmä na väčších plochách je výsadou oboch kosačiek so zadným náhonom.
Kombinovaný alebo plastový kôš?
V tomto prípade asi remíza. Predovšetkým preto, že polovica testujúcich tvrdo obhajovala plast a druhá kombinovanú verziu. Ako sa ukázalo obe skupiny mali dosť presvedčivých argumentov. Výhody plastových košov sa zdajú byť jasné predovšetkým pre pragmatiky. Spočívajú predovšetkým "nezničiteľnosti" plastového koša av jeho jednoduchej údržbe. Žltý plastový kôš kosačky AL-KO sa pôvodne zdá byť farebne nevhodný, pretože na ňom je všetko vidieť. Zvlášť posekané tráva je na stenách veľmi zrejmá. Podľa pravidla, že všetko zlé je na niečo dobré, má táto farebná voľba jednu zásadnú výhodu. Práve preto, že v koši vyzerajú trávne zvyšky nevábne, núti vás, aby ste ich čo najskôr odstránili. Čím paradoxne udržujete kôš lepšie než štandardné čierne. Vzhľadom k tomu, že usychající tráva tu nie je tak nápadná, zvádza k menej dôkladné očiste. To sa potom prejaví väčšou hmotnosťou a znížením kapacity koša a tým samozrejme aj väčšou námahou pri manipulácii s ním. My sme mali k dispozícii plastové koše dvoch koncepcií. Testovaný model MTD je vybavený čiernym uzavretým obojstranným košom 60 l. V teste dopadol najhoršie. Vzhľadom uzavretie vrchnej časti až k kosačke nie je možné kontrolovať množstvo obsahu trávy, čo pri práci nie je dostatočne komfortný. Tiež menšie otvor, ktorým trávu vysypávajú prispieva k pomalšiemu vyprázdnenie koša. Možnosť upevniť ho na kosačku obojstranne sa pri teste neukázalo moc účelné. Predovšetkým preto, že upevnený kôš sa zospodu odrie av prípade, že ho otáčame znehodnotíte povrchovú úpravu z oboch strán.
Zástancovia koša kombinovaného z plastu a textilu poukazujú na výnimočne ľahkú manipuláciu pri vysypávaní jeho obsahu, a to nielen preto, že pohybom spodnej a hornej časti sa táto činnosť urýchli. / Tento typ koša má z nami testovaných modelov CASTLE GARDEN CSL 534 TR /. Kombinovaný kôš je tiež ľahší než celoplastový a teda menej náročný na manipuláciu. Tretia nezanedbateľnou výhodou je lepšie prúdenie vzduchu vzhľadom k lepšej priepustnosti materiálu. Nevýhodou tohto riešenia je menšia výdrž textilu a často aj jeho horší vzhľad pri intenzívnom používaní.
Konštrukcia, vzhľad, dielenské spracovanie
Klasické kosačky na trávu majú konštrukciu už roky ustálenú a líšia sa iba v detailoch. Preto sú Castle Garden CSL 534 a Comfort 52 BR veľmi podobné a je nutné sa zmieniť len práve o rozdieloch. Ten najväčší spočíva v madlách. Castle Garden ho má na rozdiel od oboch ďalších modelov vybavený plastovým držadlom, ktoré je podstatne príjemnejšie do rúk než len ohnuté hliníkové trubky, Bohužiaľ tento systém používajú oba ďalšie testované modely. Okrem chladu, ktorý nepríjemne pôsobí na ruke je ďalší nevýhodou fakt, že pri manipulácii s pákou pojazdu či s bezpečnosťou pákou sa môžete nepríjemne "uštipnúť" do ruky. Tu je však pomoc jednoduchá. Odporúčame pracovné rukavice či napríklad navlečenie vhodných dištančných gumových krúžkov. Tie zabráni vzájomnému dotyku susedných hliníkových trubiek a tým aj akýmkoľvek bolestivým operáciám.
MTL má však ešte jeden problém. Tým je upevnenie hliníkových držadiel k telesu kosačky. Na rozdiel od testovanej konkurencie je uchytené v spodnej časti na každej strane len jednobodovo. To sa nám nezdá dostatočné. Nie že by tento fakt mal priamy vplyv na prácu s kosačkou, ale aj cez profilované nábehy vedie spojenie kosačky s rukoväťou jednoduchým jedným bodom k istému hádzaniu.
Keby sa usporadúvali súťaže o kráľovnú krásy, potom by určite prvé miesto z nami testovaných strojov získala kosačka Comfort 52 BR, ktorú všetci testujúci jednomyseľne nominovali do čela. Predné miesto by však obsadila pravdepodobne iv celosvetovom meradle. Ďalšou silnou stránkou tejto kosačky je povrchová úprava. Špeciálny lak vytvára relatívne veľmi kvalitný plastový povrch, ktorý odoláva do značnej miery i odletujúcimi kamienkami. Castle Garden CSL 534 a MTD SP 48HWM majú klasické laky, ktoré sú menej odolné než ten s plastovým povrchom. To sa prejavuje v podstate iba vo vnútornom sekacím priestore. V prípade, že kosačku ošetrujete po kosení prúdom vody a odstránite tým zvyšky trávy, potom nie je problém ani tu. V tomto prípade väčšinou vydrží skelet minimálne rovnako ako motor.
Zrátané a podčiarknuté
Ako už bolo niekoľkokrát uvedené všetky tri kosačky boli vybrané na základe toho, že patria vo svojej triede k tomu najlepšiemu, čo je tu na trhu. Napriek tomu každá z nich sa viac či menej líšia.
Víťaz testov. Všetkým testujúcim sa zdala vo svojich vlastnostiach najvyváženejší. Na jej víťazstvo / hoci aj o povestný "chlp" / má najväčšiu zásluhu vynikajúci motor Quantum 5,0, ktorý sa často montuje aj do podstatne drahších strojov. Ďalšou prednosťou je komfortné držanie s plastovým madlom. Veľmi dobre je konštruovaný aj kombinovaný kôš.
AL-KO Comfort 52 BR
Bezosporu model s absolútne najlepším pomerom cena výkon. Okrem nepatrne hlučnějšího motora a menej komfortného držania sú jeho veľmi silnou stránkou vynikajúci dizajn a plastová úprava povrchu. Odporúčame predovšetkým tým zákazníkom, ktorí chcú výborný výkonný stroj, ale preferujú aj veľmi výhodnú cenu. Tak ako Castle Garden sa hodí na predovšetkým na sekanie rovných i ľahko kopcovitých terénov. Nie sú tak silné vo členitom teréne, pretože na rozdiel od MTD sú menej "mrštné".
MTD SP 48HWM
Kráľ univerzálov. Pre toho, kto má členitý terén, či chce okrem klasického zberu i mulčovať, nie je veľa lepších volieb. Hoci tvar korpusu je zhotovený špeciálne pre mulčovanie, zbiera veľmi dobre aj do koša. Vo členitom teréne je ako ryba vo vode a vďaka prednému náhonu môžete jemne regulovať "smerové manévre". Ďalšou silnou stránkou je práve mulčovanie. V tom je tento model naozaj vynikajúci. K nevýhodám patrí trochu "fórovější" konštrukcia držiaka.