piatok 9. januára 2015

8 praktických tipov ako vyberať správnu kosačku

Vyberať kosačku vyžaduje zodpovednosť. Nekupujeme ju totiž iba na jednu sezónu a chceme, aby nám vydržala a dobre pracovala. A nechceme si po niekoľko nasledujúcich rokov každý týždeň cez víkend vyčítať, že sme vybrali zle.Vyberajte tiež podľa toho, ako ďaleko máte do servisu.
    
     Čo sa týka kosenia trávy, je u nás odborníkov rovnako ako futbalových trénerov. Kým však neprídu do obchodu, kde narazia na desiatky modelov. Každý z nich ponúka niečo trochu iné a je problém sa v ponuke zorientovať.

     Existuje niekoľko podstatných vecí, ktoré môžu vo výbere pomôcť. Ide o to, aby sa človek zbytočne nenadrel, aby kosačka zbierala a všeobecne robila to, čo od nej očakávame. A nezabudnite sa pýtať, či máte servis "za rohom", keby ste potrebovali jeho služby.
   
Veľká, alebo malá?

     Krásne veľké (a logicky drahšie) samochodné kosačky vybavené mnohými funkciami a so záberom cez 50 cm sú úžasné, ale možno ich nevyužijete a budú vás skôr obťažovať.
    
Sú totiž ťažké a patria na veľké plochy, kde sa nebudete musieť vyhýbať prekážkam. Pokiaľ máte záhradu okolo 500 metrov štvorcových s mnohými záhonmi a ďalšími detailmi, voľte radšej menší
a podstatne ľahší model, kľudne sa šírkou záberu treba 46 cm.
    
Výkon motora

     Pozor, aby nebola kosačka naddimenzovaná po stránke šírky záberu, ale s malým motorčekom. Veľmi zjednodušene možno povedať, že pre najmenšie záhrady si vystačíte s motorom o výkone 4 HP, pre stredné stačí 5 HP. Pre veľké záhrady nad 1 500 m² chcite stroj o výkone 6 HP.
    
Aké šasi?

     "Pre slovenské kosenie je typické, že sa nestíha viackrát týždenne, na chalupe aj menej ako po týždni. Preto je dôležité vysoké šasi. Pri kúpe si kontrolujte veľkosť výletového otvoru, aby kosačka dobre zbierala do koša," pripomína špecialista Filip Werner zo spoločnosti Mountfield .

     Všimnite si, že napríklad u amerických strojov býva šasi podstatne nižšia. Suchú trávu budú zbierať tiež dobre, ale keď vojdú do zložitejších podmienok, môžu mať problémy.

Koľko v jednom je potreba?
     V skutočnosti ide o to, akým spôsobom potrebujete s kosačkou pracovať. Každopádne kombináciu funkcií na týchto kosačkách využijete a oceníte.

      Existuje niekoľko scenárov.

     1. Základným je zber do koša, to má každá kosačka.

     2. Bočné vyhadzovanie mávali skôr jednoduchšie stroje, ale predpokladá sa, že trávu potom budete zbierať hrabľami. Je to tiež spôsob, však trochu zdĺhavý.

     3. Mulčovanie. Zložíte kôš, do výletového otvoru vložíte záslepku a necháte nôž rozdrviť končeky trávy a vpraviť medzi steblá trávy. Mulčovanie sa stalo pred niekoľkými rokmi medzi výrobcami kosačiek módou, ale malo by sa praktizovať s rozmyslom. Správne by ste mali pred akciou vymeniť nôž za špeciálnu mulčovaciu.

     Kratučké stonky trávy sa dostanú do porastu, rozpadnú sa, pohnoja trávu a udržia vlhkosť. "To znie skvele, ale keď je toho porastu moc, začnú sa tvoriť machy, prekysľuje sa pôda. Preto sa odporúča mulčovanie skôr v suchších mesiacoch a rozhodne striedať so zbieraním," upozorňuje Werner.

     Iná vec je, keď rezignujete na okrasný trávníček a rozhodnete sa kosiť rýchlo a úsporne. Na nejakú tú nedokonalosť nehľadíte a susedov rozhodne nepozývajte preto, aby ste sa bavili o ošetrovaní trávy. Trávnik budete mať posekaný v kvalite ako vo verejne udržiavanom sade, kde sa tiež nezbiera. Nenadchne to, však účel to splní.

Plastový, alebo látkový zberný kôš?

     Názory sa líšia, móda sa mení. Pred desiatimi rokmi boli takmer všetky koše plastové, v poslednej dobe naopak látkové. Jeden názor tvrdí, že látkový kôš umožňuje dobré prúdenie vzduchu, takže sa dobre plní pokosenou trávou. Ďalší názor tvrdí, že sa látkový kôš v prevádzke rýchlejšie zanesie a je ťažké sa drobných vlákien trávy zbaviť. Na rozdiel od plastového, ktorý vyčistíte tlakovou vodou.

     Dnes sa koše často kombinujú. "Látková časť uľahčí prúdenie vzduchu a horná plastová časť usmerní vzduch tak, aby tráva nalietávala až do zadnej časti koša a pekne ho plnila," opisuje Werner s tým, že je tu poznať aj pokrok vo vývoji tkanín, ktoré sa dnes už trávou neupchávajú.

Servis je nudný, ale nutný

     Benzínová kosačka vyžaduje pravidelný servis. Dodržujte niekoľko zásad. Najprv po prvých niekoľkých hodinách podľa návodu vymeňte olej. "Tento krok naozaj odporúčam dodržať. Z výroby mohli na súčiastkach motora zostať otrepy a tie by po zajatí mohli zostávať vo vani s olejom. Zbytočne by ste si ničili motor," odporúča Filip Werner.

     Potom vymeňte olej raz ročne. To zvládnete buď sami, alebo to za vás urobia v servise. Niekoľkokrát za sezónu je potreba tiež skontrolovať vzduchový filter, ide o to, aby motor pracoval s optimálne namiešanú zmesou vzduchu a benzínu a nestrácal výkon. To oceníte hlavne v obtiažnejším teréne.

     Pravidelne kontrolujte naostrenie noža, aby ste trávu kosili a nie len trhali. Prejaví sa to v celkovej kultivovanosti chodu kosačky.

     Po kosení očistite špachtľou vnútorný priestor šasi, aby sa vlhká tráva na podvozku neusadzovala. Keď sa na to vykašlete, porušíte hladké prúdenie vzduchu v šasi a tráva sa bude horšie zbierať.

     Ale pozor na extrémy. Svojho času existovali dokonca kosačky, na ktoré bolo možné pripojiť záhradnú hadicu a vnútro sa vystriekal prúdom vody. Dnes už sú servismani opatrnejší a zistili dôsledky prehnaného čistenie napr. wapkou. Tlaková voda sa totiž dostane do všetkých kútov vrátane uloženia koliesok a šasi celkovo viac koroduje.

     Pár eur to síce stojí, ale určite sa to oplatí. V servise vám vyčistia a nastavia motor, lanovody či pojazd, prípadne nabrúsia nôž. Takže po sezóne naštartujete a môžete znova vyjsť.

 Z Európy, alebo z Ázie?

     Dnes už si nemôžeme byť istí, odkiaľ ktorý model pochádza. Aj renomovaní výrobcovia si hlavne lacnejšie modely nechávajú vyrábať v Číne (to platí aj o dielenskom náradí).

     Niektorí si nechávajú vyrábať v Európe, kráľom je taliansky koncern GGP, ktorý vyrába pre Mountfield, Stiga a ďalšie firmy podľa ich návrhov.

     Na druhej strane je tu napríklad značka Hecht, ktorá si necháva techniku vyrábať v Číne a za roky pôsobenia na trhu sa vypracovala do triedy, za ktorú sa nemusí hanbiť. Nie je síce ťahúňom na trhu inovácií, ale nájde si zákazníkov, ktorí sú s ňou spokojní.

     Až budete vyberať, hľadajte hlavne sieť servisov, nech už ide o akúkoľvek značku. Nie je nič horšie, ako keď uprostred sezóny prestane fungovať kosačka a vy musíte mesiac čakať na vybavenie reklamácie v hobbymarkete.

nedeľa 4. januára 2015

Otec usekol dcére nohu pri kosení!

Desivá nehoda sa stala v momente, keď muž sekal trávnik neďaleko dcérinej hojdačky. Batoľa zo sedátka zoskočilo v tú najmenej vhodnú chvíľu.

Noha jeden a pol ročného dievčatká skončila pod kosačkou a ostro nabrúsené záhradné náradie jej amputovalo chodidlo. Aj napriek okamžitému zásahu lekárov bude musieť malá Roseanne MÉNDEZ z North Fresno v Kalifornii životom prechádzať len s jednou nohou.

Nepomohol totiž ani transport vrtuľníkom na špecializované oddelenie ani to, že amputované chodidlo bolo hneď od začiatku naložené v ľade. Aj tak sa ho skrátka k nožičke nepodarilo znova pripojiť.

Otec je od nešťastnej udalosti v šoku a nedokáže pracovať. A to je celkom problém, pretože celú rodinu živí. Mendezovým našťastie pomáha policajný dôstojník Paige McQuay, ktorý prišiel po telefonáte na tiesňovú linku k domu Mendezových ako prvý.

Podarilo sa mu vybrať v prepočte už vyše tisíc eur, čo rodine zraneného dievčatka, ktorá má ešte tri ďalšie deti, pomáha prežiť ťažké obdobie.